YESTERDAY
Režisierius(-iai):
Audrius Juzėnas
Šalis(-ys):
Lietuva
Kalba:
lietuvių
Kai Dievas buvo – rokenrolas: Audriaus Juzėno filmas „Yesterday“
Filmų „Ekskursantė“, „Vilniaus getas“, „Pelėdų kalnas“ režisieriaus Audriaus Juzėno naujausia kino juosta – „Yesterday“ apie 7 dešimtmečio roko muziką Lietuvoje, bigbyto ir bitlomanijos epochą, kuri savyje nešė nepaprastą jėgą, begalinį laisvės troškulį, naujų idėjų alkį ir ypatingą meilę muzikai.
Į Lietuvą iš vakarų pasaulio atkeliavęs rokas prilygo sprogimui, energijai, sąjūdžiui su trenksmu atnešęs laisvės, brolybės, meilės ir maišto idėjas. Bitlų, rolingų muzikos novatoriškumas užbūrė jaunas širdis. Ilgaplaukiai, lopytais džinsais hipiai rinkdavosi miestų gatvėse diskutavo, vaikščiojo su nešiojamais radijo imtuvais, perrašinėjo muziką, naktimis gaudė „Amerikos balso“ bangas.
„Švento vandalizmo“ vedini jie niokojo telefono aparatus, pjovė stygas iš pianinų, kad galėtų pasigaminti elektrinę gitarą ir stiprintuvą, kartais netekdami pirštų… „Gitaristui piršto netekimas yra tragedija, tačiau nepaisant to, jie tęsė savo kūrybos kelią“, – pasakoja filmo režisierius. Persekiojami sovietinės ideologijos jie kūrė muzikines grupes, rengė pogrindinius muzikos festivalius, rinko milžiniškas gerbėjų minias. Tuo laikotarpiu dienos šviesą išvydo A. L. Webberio roko operą „Jėzus Kristus superžvaigždė“, pareikalavusi iš jos idėjinio įkvėpėjo – Kęstučio Antanėlio didžiulės aukos. Laisvės alėjoje susideginusio Romo Kalantos įvykis stipriai palietė roko muziką – ji tapo dar labiau cenzūruojama, persekiojama sovietinio rėžimo pykčio, tačiau tai tik stiprino roko dvasią.
Filmas „Yesterday“ – odė lietuviško roko pionieriams – gyvas, įtaigus pasakojimas apie tai, koks buvo lietuviškas rokas, kokią žinią jis skleidė, ką išgyveno jį groję fanatai. Vaizdinės medžiagos iš to meto lietuviškų roko žvaigždžių koncertų neišlikę, tačiau filmo kūrėjai, archyvuose peržiūrėję kalnus kino kronikų, pasitelkę archyvinę medžiagą iš JAV prezidento R. Reigano bibliotekos, Lietuvos bei asmeninių roko pionierių archyvų, Romualdo Požerskio filmuotus kadrus, meistriškai atkuria bitlomanijos epochą. Visa išlikusi muzika, sulipdyta į koliažą tapo filmo garso takeliu, o kompozitoriaus Tito Petrikio sukurta to laikotarpio jausmo muzika užpildė originalios muzikos spragą. Filmas pavadintas vienos garsiausių „The Beatles“ dainos „Yesterday“ garbei yra aliuzija į bitlomanijos epochą, į tai, kas buvo vakar, bet išlieka gyva šiandien.
„Rengiant filmą susitikome beveik su penkiasdešimt to meto muzikantų ar roko kultūros dalyvių. Kartais negalėdavau patikėti, kokie tuomet žmonės buvo kūrybingi ir drąsūs. Į savo rankas paėmusi vakarietiškus ginklus – gitaras, būgnus, elektrinius vargonėlius, ši karta suvaidino ypatingą vaidmenį mūsų išsilaisvinime iš Sovietų imperijos gniaužtų“, – sako režisierius A. Juzėnas.
Kiekvienas pokalbis, kur savo patirtimi dalijasi garsiausių to meto grupių atlikėjai ir jų atstovai, kiekviena vaizdinė medžiaga yra unikalus dokumentas, atveriantis dar vieną, negirdėtą roko istorijos puslapį, įrašytą kino juostoje.